Harmonogram audytów
Moduł audytowy systemu Action Audit w ramach jednego uniwersalnego widoku umożliwia stworzenie harmonogramów dla wszystkich typów audytów, również wielowarstwowych, zachowując przy tym przejrzystość informacji. Na grafice poniżej widoczny jest przykładowy harmonogram obejmujący audyty zarówno jedno- jak i wielowarstwowe.
Nawigacja
Domyślnie, wyświetleniu harmonogramu, użytkownik widzi plan audytów na cały bieżący rok. Odpowiednie linki w pasku nawigacyjnym u góry strony pozwalają przełączyć widok o rok wstecz lub rok do przodu. Na zielono oznaczone zostały tygodnie, w których odbywa się audyt danej strefy. Jeśli pole z nazwą strefy jest szersze, oznacza to, że audyt odbywa się na więcej niż jednej warstwie. W tym przypadku ilość zielonych prostokątów odpowiada ilości warstw, na których odbywa się audyt w danym tygodniu.
Ikonka ⚠️ widoczna po prawej stronie niektórych nazw stref oznacza, że pewne dane z tego harmonogramu będą widoczne dopiero po przejściu do szczegółowego widoku miesięcznego.
Okresy audytowe
Wyświetlając roczny widok harmonogramu można zauważyć, że każdy miesiąc podzielony jest dokładnie na 4 okresy, które nie pokrywają sią dokładnie z tygodniami. Wynika to ze specyfiki planowania audytów w systemie Action Audit. Każdy miesiąc kalendarzowy jest podzielony na 4 okresy w następujący sposób:
- I - okres od 1-go do 7-go dnia miesiąca
- II - okres od 8-go do 14-go dnia miesiąca
- III - okres od 15-go do 21-go dnia miesiąca
- IV - okres od 22-go do końca miesiąca
Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest ustawienie dokładnej ilości audytów w miesiącu, omijając komplikacje wynikające z faktu, że dany miesiąc ma 5 tygodni, a inny 4, co powodowałoby nieregularną ilość audytów w miesiącach o różnej ilości dni.
Definiowanie nowego harmonogramu
Klikając w wybrany okres audytowy w strefie, użytkownik może zaplanować nowy harmonogram. Grafika poniżej przedstawia formularz, który wyświetla się podczas jego tworzenia.
Formularz składa się z następujących pól:
- Strefa - utworzona wcześniej strefa, na której przeprowadzany bedzie audyt. Została ona wybrana przy kliknięciu w znajdujący się przy niej okres
- Autor audytu - użytkownik, który tworzy harmonogram
- Rozpoczęcie - data rozpoczęcia harmonogramu. Wskazuje, po którym dniu audyty zaczną się generować. Została ona ustalona przez kliknięcie wybranego okresu w widoku harmonogramu
- Zakończenie - data zakończenia audytu, czyli dzień, po którym audyty przestaną się generować (opcjonalnie)
- Warstwa - warstwa listy kontrolnej, której dotyczy tworzony harmonogram. Za pomocą przycisku Dodaj kolejną warstwę mozliwe jest ustalenie harmonogramu dla kilku warstw, z których każda może być audytowana z różnymi ustawieniami. Aby usunąć warstwę należy kliknąć w ikonę kosza. Więcej na temat warstw i audytów LPA można przeczytać w sekcji Warstwy.
- Częstotliwość - jak często ma być generowany audyt
- Dzień tygodnia - dzień tygodnia, w którym wygenerowany zostanie audyt. Domyslnie wybrana opcja Określony przez system sprawi, że audyt będzie generowany w pierwszym roboczym dniu wybranego okresu
- Czas na wykonanie audytu [dni] - ilość dni, jaką przypisany użytkownik ma na wykonanie wygenerowanego audytu. Po ich upłynięciu audyt dalej może zostać ukończony, ale w raportach będzie liczony jako Wykonany po czasie
- Audyt ulotny - pole określające, czy wygenerowany audyt ma zniknąć po zakończeniu procesu audytowania jeśli nie wykazał żadnych niezgodności
- Audytor - użytkownik, któremu zostanie przypisany do wykonania wygenerowany audyt. Możliwe do wyboru są osoby z grupy audytorów przypisanych do danej strefy, lider strefy oraz opcja losowy, wybierająca przy każdym nowym audycie jedną osobę z audytorów z grupy, poza osobami wykluczonymi z losowania.
- Audytorzy wykluczeni z losowania - lista wszystkich audytorów z przypisanej grupy, na której można zaznaczyć osoby, które mają nie być brane pod uwagę przy losowaniu audytora.
Istnieje możliwość wykluczenia z losowania kilku osób jednocześnie poprzez kliknięcie i zaznaczenie ich w polu Audytorów wykluczonych z losowania. Aby to zrobić, należy klikać myszką odpowiednie nazwiska jednocześnie trzymając naciśnięty klawisz CTRL w systemie Windows lub CMD na komputerach Mac.
Po wypełnieniu wszystkich pól należy zatwierdzić utworzenie harmonogramu klikając w przycisk Zapisz.
W przypadku wybrania częstotliwości Codziennie harmonogram nie będzie widoczny na widoku rocznym. Aby zobaczyć go należy wejść w widok miesięczny.
Warstwy
Więcej na temat warstw i audytów LPA można przeczytać w rozdziale o audytach warstwowych.
Zmiany
Edycja harmonogramu
Aby edytować istniejący harmonogram, nalezy nacisnąć ikonę ołówka wyświetlającą się po najechaniu myszką na dany obszar harmonogramu.
Uzupełnienie harmonogramu
W celu dodania nowego harmonogramu w wybranym uprzednio okresie, należy nacisnąć na ikonę plusa wyświetlającą się po najechaniu myszką na dany obszar harmonogramu.
Widok miesięczny
Kliknięcie w nazwę miesiąca przeniesie użytkownika do panelu widoku miesięcznego, na którym widać audyty zaplanowane na konkretne dni wybranego miesiąca kalendarzowego.
W zrozumieniu oznaczeń na harmonogramie może pomóc podana poniżej legenda.
Edycja i uzupełnienie
Aby edytować lub uzupełnić dany harmonogram należy, podobnie jak w widoku głównym, skorzystać z ikonek ołówka i plusa.
Usunięcie harmonogramu
Aby usunąć harmonogram, nalezy wejść w opcję edycji i usunąć wszystkie warstwy harmonogramu za pomocą ikonki kosza.